פורסם בכללי.

הליגה נגד השמצה מכריזה על אסטרטגיה רב שנתית למאבק באנטישמיות, קיצוניות ובאפליה בגרמניה ובאירופה

  • יוני 6, 2019

ירושלים, 5 ביוני 2019 …

הליגה נגד השמצה הודיעה ביום שלישי ה-4.6.19, על שותפות חדשה ורב שנתית עם חברת פולקסווגן, למאבק באנטישמיות, בגזענות ובאפליה באירופה. הודות לתרומה נדיבה מפולקסווגן, תיישם הליגה נגד השמצה תכנית חדשה למאבק בשנאה ותערוך מחקר על אנטישמיות בגרמניה ובאירופה.

היוזמה תתמקד בבחינת הגורמים לאנטישמיות, קיצוניות וגזענות בחברה ופיתוח תכניות להתמודדות באמצעות פעילות ציבורית וחינוך, בדומה למודל שמיישמת הליגה נגד השמצה בארה"ב למאבק באנטישמיות ובאפליה נגד אוכלוסיות פגיעות כבר יותר ממאה שנים.

"התמיכה הנדיבה של חברות כגון פולקסווגן, השותפות לערכינו ולמשימתנו, מחזקת אותנו במאבק למען המטרה המשותפת," אמר ג'ונתן גרינבלט, המנכ"ל העולמי של הליגה נגד השמצה. "לנוכח התעוררות האנטישמיות והשנאה ברחבי אירופה, זהו רגע חשוב לנסות ולהבין מדוע דעות קדומות אלו מתפשטות שנית במדינות מחוץ לארה"ב ולהשקיע משאבים נאותים במאבק נחוש ונחרץ באנטישמיות."

השותפות בין הליגה נגד השמצה לפולקסווגן תתמוך במחקרים ותכניות רב שנתיים המבוססים על המרכיבים הבאים:

  • פעילות ציבורית באירופה: תדרוכים והנחיות שוטפים לנושאי תפקידים וקובעי מדיניות נבחרים בגרמניה ובאירופה לגבי אנטישמיות ומדיניות נגד אפליה. הליגה נגד השמצה תגביר בדרכים שונות את עבודתה עם עמותות וממשלות כדי לפעול נגד שנאה, גזענות ואפליה.
  • ממילים למעשים: חיזוק יכולתן של קהילות יהודיות בגרמניה ובאירופה ושל החברה כולה להגיב לאנטישמיות באמצעות תכנית  “Words to Action”  ("ממילים למעשים" בבתי ספר וקהילות).
  • סקר Global 100: על מנת לרכוש הבנה טובה יותר של הבעיה, הליגה נגד השמצה תערוך סקרים חדשים ב-12 מדינות באירופה ובמדינות חשובות אחרות, בכדי לאמוד את רמת הגישה האנטישמית בחברה תוך שימוש בסקר ADL Global 100 Survey  המקורי מ-2014 , שהקיף יותר מ-100 מדינות כאמת מידה להערכה וזיהוי מגמות. הסקר החדש, שבביצועו יוחל בהמשך השנה, יספק לקובעי מדיניות ולציבור נתונים טובים יותר להבנת האנטישמיות וגישות חברתיות למוסלמים, להט"בים, מהגרים ושימוש במדיה חברתית.
  • חינוך במקומות העבודה: במאמץ לקדם לכידות חברתית בקבוצת החברות של פולקסווגן, הליגה נגד השמצה תקיים הכשרה נגד אפליה במקומות עבודה, המבוססת על ההכשרה למקומות עבודה של הליגה נגד השמצה, המיושמת ברחבי ארה"ב. במהלך 2019, תספק הליגה נגד השמצה הדרכות למנהלי פולקסווגן בגרמניה והיא מתכננת להרחיב את פעולתה לעובדי פולקסווגן במקומות נוספים בעתיד.

"אנו גאים לשתף פעולה עם הליגה נגד השמצה ולהרחיב את מחויבות החברה להילחם באנטישמיות ובגזענות בכל העולם", אמר ד"ר הרברט דיס, מנכ"ל קבוצת פולקסווגן. "תמיכתנו בשיתוף פעולה זה מרחיקה לכת מעבר לאזרחות תאגידית טובה. אנו חברה המחויבת לשמש כוח חיובי לשינוי בעולם."

מאז הקמתה ב-1913 הפכה הליגה נגד השמצה למובילה העולמית בחשיפת התנהגות קיצונית, בחינוך נגד אפליה ובמאבק בשנאה. יעדיה של הליגה נגד השמצה הם להגן על כל קבוצות השוליים מהשפעותיהן של תנועות ויחידים קיצוניים, לצמצם את אפלייתם של פרטים באמצעות חינוך וליצור סביבה של חוקים ונורמות שבה אנשים זוכים ליחס הוגן ללא קשר למינם, המוצא הלאומי שלהם, נטייתם המינית, זהותם המגדרית או מסוגלותם הגופנית.

כבר יותר מ-50 שנים שמחקרים וסקרים משמשים כמרכיב חיוני בעבודה של הליגה נגד השמצה ומסייעים לבני אדם להבין את תופעת האנטישמיות והגזענות, על מנת לפתח אסטרטגיות למאבק באיומים אלה.

הליגה נגד השמצה היא הארגון המוביל הבוחן גישות ותקריות אנטישמיות מבוססות שנאה בארה"ב. למרות שהליגה נגד השמצה ערכה סקרים תקופתיים בכמה מדינות אירופיות בעשרים השנים האחרונות, אף ארגון לא סקר גישות אנטישמיות ברחבי העולם באופן שיטתי עד שהליגה נגד השמצה ערכה את סקר Global 100 Survey  ב-2014.

מנהיגי סטודנטים יהודים מגרמניה ואוניברסיטאות אחרות באירופה ציינו בפני הליגה נגד השמצה כי האנטישמיות היא בעיה חמורה.

"ממילים למעשים" – פרויקט הדגל החינוכי של הליגה נגד השמצה ב-20 השנים האחרונות, מתמקד בהעצמת סטודנטים יהודים על מנת להתמודד עם אנטישמיות. הוא משיג את המטרה באמצעות סדנאות מולטימדיה אינטראקטיביות המונחות על-ידי מנחים מיומנים, עבור תלמידי קולג' יהודים. בסדנאות אלה לומדים אסטרטגיות וכלים למאבק באנטישמיות ולהתמודדות עם אפליה נגד ישראל בבתי ספר וקהילות, כאשר ביא חורגת מגבולות הדיון הפוליטי הלגיטימי ומתדרדרת לדעות קדומות.

במטרה  להשיג את יעדי השותפות תכריז הליגה נגד השמצה בקרוב על מינוי נציג בברלין שינהל את הפרויקטים של השותפות החדשה.